STUDENTSKI FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kako se vrši natkritična ekstrakcija?

Go down

Kako se vrši natkritična ekstrakcija? Empty Kako se vrši natkritična ekstrakcija?

Komentar  Administrator Sun Aug 09, 2009 2:43 pm

Natkritična ekstrakcija je ekstrakcija fluidima koji se nalaze u natkritičnom stanju, odnosno na temperaturi iznad svoje kritične temperature i pritisku iznad svog kritičnog pritiska (pogledaj sliku 1).
Kako se vrši natkritična ekstrakcija? Sl1
Slika 1. Fazni P-T dijagram sa vrednostima kritičnih parametara za ugljen dioksid i vodu

Fluid koji se najčešće koristi u procesu natkritične ekstrakcije?

Fluid koji se najviše koristi u procesima natkritične ekstrakcije je ugljen dioksid. On je netoksičan, jeftin, i ima povoljne vrednosti kritičnih parametara ( 31,1oC i 7,38 MPa) pa omogućuje natkritičnu ekstrakciju na relativno niskim temperaturama i pritiscima.


Šta se to može ekstrahovati natkritičnim fluidima?


Natkritičnim fluidima se mogu ekstrakovati određene supstance iz biljnog materijala (etarska i masna ulja, prirodni antioksidansi i ostale aktivne supstance) za primenu u prehrambenoj i farmaceutskoj industriji. Takođe, natkritičnim fluidima se mogu ukloniti neke neželjene supstance iz prehrambenih proizvoda, na primer kofein iz kafe i čaja ili tragovi pesticida iz pirinča.


Laboratorijsko postrojenje za natkritičnu ekstrakciju?

Osnovni dijelovi aparature su: pumpa visokog pritiska, ekstraktor i separator. Samljeven biljni materijal je smešten u ekstraktoru. Ugljen dioksid prolazi kroz ekstraktor rastvarajući u sebi određene komponente biljnog materijala. U separatoru se smanjenjem pritiska odvaja sada gasoviti ugljen dioksid i dobija ekstrakt. Koje i koliko kamponenti iz biljnog materijala će ugljen dioksid moći da rastvori u sebi zavisi od pritiska i temperature ekstrakcije, kao i od protoka ugljen dioksida. Dakle, promjenom temperature i pritiska može se menjati i sastav dobijenog ekstrakta.
http://www.saznajkako.rs/images/stories/procesi/ekstrakcija/sl2.gif
Slika 2. Šema laboratorijskog postrojenja za natkritičnu ekstrakciju

Koje su to prednosti natkritične ekstrakcije u odnosu na druge postupke ekstrakcije?

Najveća prednost natkritične ekstrakcije je što se ovim procesom dobijaju čisti ekstrakti bez tragova organskih rastvarača. Zapravo, smanjenjem pritiska ugljen dioksid prelazi u gasovito stanje i dobija se potpuno čist ekstrakt. Sledeća prednost je što je natkritičnu ekstrakciju moguće izvesti na relativno niskim temperaturama (oko 40oC) na kojima ne dolazi do termičke razgradnje aktivnih komponenti. Iz navedenih razloga natkritični ekstrakti su od velikog značaja za primjenu u prehrambenoj i farmaceutskoj industriji.

Da li postoje industrijska postrojenja za natkritičnu ekstrakciju?

Da, danas u svijetu postoji 100 industrijskih postrojenja za natkritičnu ekstrakciju i to 45 u Evropi, 39 u Aziji, 13 u Americi i 3 u Australiji. Prve industrijske primjene natkritične ekstrakcije bile su vezane za ekstrakciju kofeina iz kafe i čaja, kao i za dobijanje ekstrakata hmelja koji imaju primjenu u industriji piva.
Administrator
Administrator
Admin
Admin

Broj komentara : 21
Join date : 2009-07-03

http://husojasarevic.wordpress.com/

Na vrh Go down

Na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu