STUDENTSKI FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dijatomiti ili kako su od algi postale stijene

Go down

Dijatomiti ili kako su od algi postale stijene Empty Dijatomiti ili kako su od algi postale stijene

Komentar  Administrator Sun Aug 09, 2009 2:23 pm

Dijatomiti su veoma trošne, fino granulisane silikatne sedimentne stijene. To su veoma porozni materijali male gustine, na njih ne utiče djelovanje većine tečnosti i gasova. Imaju malu toplotnu provodljivost i visoku temperaturu topljenja. Obično su svetlih boja, beli (ako su čisti), mrkožuti ili sivi, rijetko crni.
Dijatomiti ili kako su od algi postale stijene Dijatomiti

U literaturi se pojavljuju pod nazivom dijatomejska zemlja ili kiselgur, što potiče od imena nalazišta u blizini grada Hanovera, Nemačka. Naziv kiselgur se zadržao do danas u gotovo celoj Evropi.
Dijatomit predstavlja jedinstveni prirodni oblik silicijum-dioksida specifične strukture, fizičko-hemijskih osobina i morfologije. U osnovi sadrži fosilne ostatke dijatomeja, jednoćelijskih vodenih algi iz reda Bacillaria, koje su se milionima godina taložile u slatkim i slanim vodama u obliku amorfnog silicijum-dioksida. Veličina fosilnih skeletnih ostataka – skeletnih ljuštura varira od 1μm do više od 1 mm, ali su najčešće između 10 i 200 μm ili veće, dok veličina pora iznosi nekoliko stotina nanometara.
Silikatni skeleti algi kao glavne komponente dijatomita, zbog svoje velike poroznosti, predstavljaju osnovu za njegovu upotrebu. Dijatomit je veoma korisna mineralna sirovina koja nakon određenih tehnoloških operacija nalazi višestruku primjenu. Na tržištu se danas nalazi jako veliki broj proizvoda na bazi dijatomita. Koriste se kao sredstva za filtraciju u industriji piva, vina i sokova, pri proizvodnji vode za piće, preradi jestivih ulja, farmaceutskoj i hemijskoj industriji, kao punioci, termoizolacioni materijali, adsorbensi, nosači katalizatora, nosači i razređivači insekticida, fungicida, veštačkih đubriva. Dijatomit se koristi i u industriji boja, papira, abrazivnih sredstava i gume, te za razne druge svrhe. Zbog njegove višestruke primjene mnoge zemlje bogate dijatomitom (poput SAD, Španije ili Francuske) smatraju ga strateškom sirovinom.

Dijatomiti ili kako su od algi postale stijene 21

Dijatomiti ili kako su od algi postale stijene 6Dijatomiti ili kako su od algi postale stijene 5Dijatomiti ili kako su od algi postale stijene 3Dijatomiti ili kako su od algi postale stijene 1sceptroneisDijatomiti ili kako su od algi postale stijene 7
Administrator
Administrator
Admin
Admin

Broj komentara : 21
Join date : 2009-07-03

http://husojasarevic.wordpress.com/

Na vrh Go down

Na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu